Žitavská stezka pověstí s 9.C a 9.D

06.05.2024 ZŠ Chrastava

V pondělí 6. 5. 2024 jsme se vydali poznávat historii a současnost německého města Žitava. Naším cílem byla Žitavská stezka pověstí. Okružní stezka městem nabízí celkem 14 zastavení. Na každém zastavení je umělecké dílo, které symbolizuje jednu z pověstí, jejichž děj se odehrával přímo v Žitavě anebo v jejím blízkém okolí. Žáci měli za úkol doma nastudovat přidělenou pověst a její děj pak přestavit svým spolužákům. Svého úkolu se zhostili se ctí a my jsme se pak dozvěděli, že v Žitavě dle pověstí žije mnoho duchů, démonů i strašidel. V infocentru jsme si poté vzali letáčky, ve kterých jsou pověsti přeložené do češtiny a žáci měli tak možnost porovnat, jak pověstem, které si připravovali z německého jazyka, porozuměli. Díky tomu, že jsou zastavení s pověstmi rozmístěné po celém městě, jsme prochodili Žitavu křížem krážem. Zastavili jsme se u květinových hodin, viděli nové sídliště se sochami, vyzkoušeli dětské hřiště a dozvěděli jsme se něco o historii města. Zbyl nám ale také čas na ochutnání místních specialit. Všichni žáci přednesli své pověsti na jedničku, zato jim patří velká pochvala. Exkurze měla velmi přátelskou atmosféru, domů jsme odjížděli unavení, ale spokojení a bohatší o nové zážitky a vědomosti.

 

Helena Kačenová

Zpět