Trojmezí Hrádek n/N – speciálky

12.04.2024 Dagmar Nováková

Trojzemí – pomezí Čech, Německa a Polska je odedávna charakteristické hlubokými lesy a malebnými pískovcovými skalami Žitavských a Lužických hor. Nabízí daleké výhledy, vyhlášené horolezecké cesty i stezky pro nenáročnou pěší turistiku. Dávná pouta v území nezpřetrhalo ani období uzavřených hranic. V současnosti už naštěstí nic nebrání v poznávání krajiny.

Náš páteční výlet vedl na místo, kde se střetávají hranice tří zemí. Z vlakového nádraží v Hrádku jsme příjemnou procházkou dorazili do cíle. Na české straně Trojmezí jsme si prohlédli symbolický trojstranný žulový obelisk a dřevěnou zvoničku. Spolupráci tří měst v Trojzemí připomíná pomník na polské straně. Na Trojmezí trvale vlají státní vlajky všech tří zemí a modrá vlajka Evropské unie. Příjemné prostředí jsme využili k odpočinku a dopolední svačině.

Zpáteční cestu jsme zvolili kolem zatopeného dolu Kristýna.  Prohlíželi jsme si  dřevěné sochy a plastiky s motivy pohádek a pověstí z Lužických hor. Malé děti zase využily dětské atrakce. Zpáteční cesta do Chrastavy uběhla rychle a děti se před školní jídelnou rozeběhly na oběd nebo rovnou domů. Po výletě nás čekal  krásný teplý víkend.