Návštěva chrastavských pedagogů v partnerském městě Eichstätt

19.04.2024 Helena Šťastná

Roku 2002 byla podepsána partnerská smlouva mezi městem Chrastava a bavorským městem Eichstätt.  Spolupráce Chrastavy a Eichstättu se ale neodehrává pouze na politické úrovni. Vzájemně spolupracují také sportovní kluby a především školy, které pořádají za podpory obou měst každé dva roky výměnný pobyt žáků. Nezapomíná se ale také na pedagogy a ostatní zaměstnance škol. Poslední přátelská výprava proběhla předposlední dubnový víkend, kdy pro naše kantory připravilo hostitelské německé město Eichstätt nabitý seznamovací a poznávací program.

Zázemím se pro náš pobyt stal hotel v centru města Braugasthof Trompete, kde na nás při příjezdu čekali již učitelé z Eichstättské školy. Po vzájemném přivítání jsme společně povečeřeli, seznamovali se a někteří z nás vzpomínali na minulé výměnné pobyty a návštěvy.

V sobotu ráno nás přivítala na radnici paní místostarostka Elisabeth Gabler. Společně jsme si připomněli vznik partnerství mezi našimi městy. Toto partnerství je však ojedinělé a zvláštní, nejedná se pouze o spolupráci dvou měst. Během let vznikla mnohá přátelství a obyvatelé obou měst se vždy rádi navštěvují. Za velmi důležitý aspekt pro pokračování vzájemného partnerství vztahů považuje pan Ingo Schön právě školní výměny a mladé obyvatele obou měst.

Měli jsme možnost navštívit radniční věž, ze které jsme měli krásný výhled na celé město. Po prohlídce radnice jsme se vydali na procházku městem. Eichstätt je krásné město plné úžasných míst a za jedno dopoledne se celé vidět nedá, ale to, co jsme měli možnost navštívit nás nadchlo. Na programu jsme měli k obědu naplánované grilování u místního učitele hudební výchovy Charlieho Grienbergra. Počasí nám moc nepřálo, a tak jsme se těšili, že se aspoň zahřejeme u grilu, jaké bylo ale naše překvapení, když nás všechny Charlie pozval do domu svého bratra a pohostil nás v obývacím pokoji. Dobře najedení a vyhřátí jsme pokračovali naši cestu městem na Willibaldův hrad, kde jsme navštívili Muzeum Jura. Po prohlídce jsme pospíchali na hotel, protože již v pět hodin na nás čekal ředitel školy Christian Graf, který nám ukázal školu. Následné společné posezení ve škole bylo velmi příjemné. Výtečné pohoštění pro nás připravil Eichstättský pedagogický sbor, hrála školní kapela. Nechybělo ani společné zpívání a němečtí kolegové nás naučili jejich bavorský tanec. Na závěr jsme poděkovali německým pedagogům za jejich vřelé přijetí a péči a předali dárky. Ani my jsme neodjížděli s prázdnou, mimo krásných zážitků jsme si odvezli také dárky, mezi kterými byl také med od včel, o které se starají žáci místní školy. Ráno nás již čekal odjezd a po cestě jsme ještě navštívili Norimberk.

Víkend, který utekl jako voda je za námi a my se již těšíme na další setkání. V říjnu tohoto roku k nám za doprovodu svých pedagogů přijedou žáci z Eichstättské základní školy.