V úterý 20. 5. 2025 jsme se vydali na exkurzi do Terezína. Vyjeli jsme v 8 hodin z Chrastavy a již před desátou jsme se setkali s průvodcem Lukášem Lvem, který nás celým dnem provázel.
Nejprve jsme se dozvěděli, kdy a jak byla pevnost postavena a jaký měla strategický význam. Poté přišla samozřejmě na řadu i její role během druhé světové války. Po úvodních informacích jsme prošli do Hlavní pevnosti a díky našemu průvodci jsme zde více pronikli do židovských tradic a myšlení. Dále naše kroky zamířily do terezínského ghetta. Měli jsme možnost navštívit půdu jednoho z domů, kde za války přežívali čtyři chlapci, z nichž dva se jejího konce dožili. Jejich osudy i vyprávění o každodenním životě v ghettu na nás silně zapůsobily.
Po obědě ve školní jídelně jsme se přesunuli do Malé pevnosti, která sloužila jako věznice pražského gestapa. Tamní prostředí jednotlivých cel, dvorů, podzemních chodeb a poutavá vyprávění našeho průvodce nám ukázala krutou realitu nacistické věznice. Někteří z nás ještě zhlédli krátký dokumentární film, jiní si mezitím prohlédli další části areálu.
To, co jsme v Terezíně viděli a slyšeli, v nás zanechalo silný dojem. Byla to exkurze, která nás nejen poučila, ale hlavně donutila k zamyšlení – o lidskosti, paměti a historii, na kterou nesmíme zapomenout.
(K.Kašková, E.Cesarová, I.Steidlová)